HIZLI ERİŞİM

CEYHAN'IN İKLİMİ

 

Ceyhan’ın iklimi klasik Akdeniz  iklimidir. Yazları çok sıcak ve kurak , kışları ise ılıman ve yağışlıdır. Yaz aylarında sıcaklık 45 c dereceyi bulurken, nem ,ise % 90’ı bulur. Sıcaklık kış aylarında ise ortalama 5 C dereceye kadar düşer.

Yörede ortalama yağış 620 mm. İle 900 mm. Arasında değişir. Yağışın çok düşük olduğu dönemlerde kuraklık meydana gelir. Ceyhan’ın mevsim rüzgarları ,değişiklik arz eder. Kış aylarında alçak basınç alanı etkisinde kalan Ceyhan ,kuzeyden güneye inen bir hava akımının etkisindedir. Bu rüzgarlara Poyraz adı verilir.Yazın, güneyden kuzeye geçen hava akımına ise Lodos denir.

 

CEYHAN'IN COĞRAFİ KONUMU

 

Ceyhan Adana’nın 43 km. doğusunda Ceyhan Nehri’nin kenarında kurulmuş büyük bir ilçedir. Konum olarak  da Çukurova’nın tam ortasındadır. Kuzeyden Kadirli, İmamoğlu, güneyden Yumurtalık ,Dörtyol , (Hatay’a bağlı), batıdan Yüreğir ve kuzeydoğudan Toprakkale  (Osmaniye’ye bağlı ) ilçeleri ile komşudur.

 

CEYHAN'IN YÜZEY ŞEKİLLERİ

 

Ceyhan genişçe bir ova üzerine kurulmuş bu ovaya da ismini vermiş bir şehrimizdir.   Ceyhan’ın yüzey şekilleri oldukça sadedir. Yüzölçümü 1.424 km² dir.

Ceyhan sadece geniş taraflarında küçük dağlara rastlanır. Ceyhan’ın kuzeydoğusunda yer  yer kalkerli arazilere rastlanır. Eskiden arazinin büyük bir bölümü bataklıkken bu bataklıklar kurutularak tarıma kazandırılmıştır.

 

CEYHAN'IN BİTKİ ÖRTÜSÜ

 

Ceyhan’ın  bitki örtüsünü makiler oluşturmaktadır. Ceyhan büyük bir ova olduğu için orman alanlar tahrip edilerek tarım alanlarına dönüştürülmüştür. Buna rağmen yer yer çam ormanlarına rastlanır.

Ceyhan’da son yıllarda oluşturulan okaliptus (sıtma ağacı-selvi ) ormanları ise geniş alanlar kaplamaktadır. Yine tarımı geliştirmek için ekilen zeytin, turunçgil ,kavak ekili alanlar da geniş yer kaplamaktadır.

 

CEYHAN'DA TARIM ve HAYVANCILIK 

 

TARIM :


 Ceyhan önemli bir tarım şehridir. İkliminin uygunluğu ve verimli topraklarından dolayı tarım ürünlerinde çeşitlilik oldukça fazladır.

Ceyhan’da yetişen başlıca tarım ürünleri; buğday, pamuk, mısır ,soya, yer fıstığı,hurma, nar, karpuz,turunçgiller,sebzeler...vb. gibi

TARIM ÜRÜNLERİ :


 Ceyhan’da yetişen başlıca tarım ürünleri şunlardır;
 Buğday: En fazla ekilen tahıldır. Ceyhan’ın tüm arazilerinde ekilebilmektedir. Ceyhan Ovasında yıllara göre değişebilmesine rağmen 170.000.350.000 ton arasında buğday üretilmektedir.
Mısır : Mısır son yıllarda en fazla ekilen tarım ürünlerindendir. Mısır iki ayrı zamanda ekilmesi münasebetiyle her geçen gün üretim alanları ve üretim miktarı artmaktadır . Genellikle Ceyhan Ovasında ikinci ürün olarak yani buğday ve arpa hasadından sonra yaz döneminde ekimi yaygındır.
 Mısır dönüme 35-1200 kg. arası ürün vermektedir. Ceyhan’da mısır üretimi yıllara göre değişmesine rağmen 80.000 ton civarındadır.
Arpa : Arpa ekim alanları ve üretim miktarı her geçen gün biraz daha düşmektedir.

 

ENDÜSTRİ BİTKİLERİ

 

Ceyhan’da yetişen başlıca endüstri bitkileri şunlardır;

      Soya : Ceyhan’da en fazla üretilen endüstri bitkisidir. Soyada mısır gibi iki ayrı zamanda ekilmektedir. Sulama imkanının olduğu bütün alanlarda tarımı yapılabilmektedir. Soya yaygın olarak yağ ve yem sanayinde kullanılmaktadır.
      Pamuk : Ülkemizde önemli miktarda pamuk yetiştirilen şehirlerden biri olan Ceyhan; çevresinde de pamuğa dayalı sanayi kuruluşlarını barındırmaktadır.

Susam : Ceyhan’da sulama imkanının zor olduğu kesimlerde susam tarımı yaygındır. Susamda iki ayrı dönemde ekilebilmektedir.


      Üzüm : Son zamanlarda ekimi hızlı şekilde yaygınlaşan meyvelerdendir. Profesyonel yöntemlerle üzüm yetiştiriciliği yaygınlaşmaktadır.
      Yer Fıstığı : Ceyhan, önemli bir yer fıstığı üretim merkezidir. Yer fıstığı üretimi son birkaç yılda önemli miktarda artmıştır. Yer fıstığının da diğer ürünler gibi iki ayrı zamanda ekilebilmesine rağmen yaz dönemi üretimi daha yaygındır.
      Diğer endüstri ürünlerinden olan zeytin, incir,ayçiçeği...vb. Ceyhan’ın kendi iç piyasasında tüketilmektedir.

 

SEBZECİLİK:

 

Ceyhan’da; Türkiye Coğrafyasında yetişen bütün sebzeler yetişebilmektedir. Belli başlı sebzelerden bahsedecek olursak ; patlıcan, domates, kabak, salatalık,  karnabahar, soğan, patates, fasulye, bamya, havuç, lahana...vb.

Ceyhan’da son yıllarda seracılık da çok gelişmiştir. Özellikle  Kurtpınar,

Sarımazı,Kıvrıklı,Karcılar...vb. köylerde seracılık yaygın olarak yapılır. Son yıllarda Devlet de seracılığı desteklemek için krediler vermeye başlamış, buda seracılıkla uğraşan nüfus da büyük bir artışa vesile olmuştur.

 

MEYVECİLİK:

 

Ceyhan ve çevresi önemli bir meyve üretim merkezidir. Üretilen başlıca meyveler şunlardır;

 Turunçgiller: Turunçgiller (portakal,limon,mandalina,greyfurt vb.) zaten Akdeniz bitkisi olduğu için Ceyhan’da tarımı çok yaygındır. Üretim fazlası turunçgil  Türkiye iç piyasasında tüketilmektedir.

Karpuz: Karpuz üretiminde Ceyhan Türkiye pazarında önemli bir paya sahiptir. Ceyhan’da Karpuz hem serada hemde açık alanda yetiştirilmektedir.


Ceyhan Karpuzu Türkiye iç piyasasında tüketildiği gibi dış piyasaya da ihraç edilmektedir. Ceyhan Belediyesi bu kadar meşhur karpuzunu tanıtmak için festival düzenleme hazırlığındadır.


      Nar: Ceyhan’da yetiştirilen ve ekonomik değeri olan bir meyvedir .Özellikle İsalı Köyü’nün tatlı Çokçapınar Köyü’nün mayhoşu (ekşimtırak) narı meşhurdur.
       

Hurma: Ceyhan ve çevresinde yetiştirilen önemli meyvelerden biridir.
      

 Ceyhan’da yetiştirilen diğer meyveler ise yenidünya, erik, şeftali,kayısı,vb. dir.
 

Mercimek Harası :


        Bu işletme 1898 yılında II.Abdulhamit emri ile ANAVARZA ÇİFLİKATI HÜMAYUNU ASKERİSİ adı altında kurulmuştur .Anavarza ve civarındaki Ceyhan nehrinin devamlı yatak değiştirdiği sazlık ve kamışlık arazi II.Abdulhamit’in iradesiyle çiftlik namına tapuya kayıt edilmiştir. Daha sonra Handeresi ,Sarıçam dolayları,  Yılankale ve havalisi , Adalı ve Bebeli arazilerinin de katılmasıyla tapu kayıtlarına göre 880 000 dönüm araziye sahip bir işletme kurulmuştu. Bu işletmenin arazi haritası incelendiğinde 1 104 660 dekarı bulmaktadır.

         1983 yılında Devlet Üretme Çiftlikleri ile hara ve inek hanelerin birleşmesi sonucu  TİGEM ‘e bağlı ÇUKUROVA T.İ.M. (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ) adı altında tarımın ihtiyaç duyduğu tohumluk ve damızlık üretimine başlanmıştır. TİGEM 1994 YILI sonuna kadar  Kamı İktisadi Kuruluşu statüsünde iken bu tarihte çıkarılan 4046 sayılı özelleştirme kanun ile Kamu İktisadi Teşebbüsü ( K.İ.T )  haline getirilmiştir.

 

SU ÜRÜNLERİ :
      

   Ceyhan’da tatlı su balıkçılığı yapılmaktadır. Ağaçpınar ,Tatarlı, Kösreli’de alabalık yetiştiriciliği yapılır. Ceyhan,Kadirli yolu üzerindeki göletlerde de çeşitli tatlı su balıkları avlanmaktadır.
     

   Ceyhan’ın denizle kıyısı olan köylerinde deniz balıkçılığı da yapılmaktadır.