HIZLI ERİŞİM

EVLENECEK BAY VE BAYAN İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

1. NÜFUS CÜZDANI ASLI VE FOTOKOPİSİ (Nüfus Cüzdanı, T.C.No’lu, Resimli, Soğuk Damgalı olmalı)

 

3. EVLENME EHLİYET BELGESİ (Çiftler Ceyhan nüfus müdürlüğüne giderek belgesi alabilirler)


4. EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU (Ceyhan Faik Eker Ana Çocuk Sağlığından alınmalı)

Çiftler sağlık raporu için gerekli olan kan testini Ceyhan Faik Eker Ana Çocuk Sağlığından veya Adana Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi arkasındaki ATO Adana Ticaret Odası Kalıtsal Kan Hastalıkları Merkezinden yaptırabilirler.

 

5. BEŞ ADET VESİKALIK FOTOĞRAF ( Son 6 ay içinde ön cepheden çekilmiş olacak, fotokopi fotoğraflar kabul edilmez. Bayanlarda alın ve çene açık olmak kaydıyla başörtülü fotoğraf kabul edilir.Üniformalı fotoğraf kabul edilmez.)

NOT: Ceyhan Belediyesi evlendirme memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden en az bir tanesi CEYHAN ‘nın mahallelerinden birinde ikamet etmelidir.

 

MÜRACATTA ÖNEMLİ HUSUSLAR

 

1. Bay ve bayanın birlikte müracat etmeleri zorunludur.


2. Ceyhan dışında oturup da Ceyhan Belediyesi Evlendirme Memurluğunda Nikah kıydırmak isteyen çift, ikamet ettikleri belediye evlendirme memurluğundan ikisi birlikte izin belgesi almaları gerekmektedir. (Ayrı ayrı yerlerden alınan izin belgeleri ile müracaat kabul edilmez.)


3. Müracat evraklarında silinti, kazıntı, eksik evrak olmamalıdır. (Evrakların geçerlilik süresi 6 (altı) aydır.


4. Müracat evraklarındaki kişiye ait tüm bilgiler bire bir aynı olmalı, medeni hali boşanmış veya dul olanların nüfus cüzdanlarında halen evli yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir.


5. a) 18 yaşını dolduranlar kendi iradeleri ile;
    b) 17 yaşını dolduranlar anne - baba izni ile;
    c) 16 yaşını dolduranlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

 

6. Bayanlar dul veya boşanma tarihinin nüfus kütüğüne tescil edilmesinden 300 gün sonra evlenebilirler. Ancak bu süreyi beklemek istemeyenler mahkeme kararı ile bu kalktıktan sonra evlenebilirler.


7. Yabancı evlilik ve diğer konular ile ilgili detaylı bilgi için Tel: 0322 613 40 22-23-24-25